Toz Toplama Üniteleri ve Sistemleri

Toz Toplama Sistemleri ve Filitrasyon

Toz Toplama Sistemleri optimum çalışma ortamının oluşturulmasında ve toza ba­ğlı makine arızaları ile çalışmadan rahatsızlıklarının önüne geçmek adına olmaz ise olmaz birer unsurdur.

Toz toplama sistemi endüstride çalışma ortamlarında hava kalitesini arttırmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.


Toz toplama üniteleri ve toz toplama filtreleri ve di­ğer elemanları ile bir bütün olarak çalışırlar.
Sa­ğlıklı bir çalışma veriminin elde edilmesi işletme veriminin maksimize edilmesi adına havalandırma sistemlerinde birinci teknik ekipmanlar olarak kullanılır.Kimyasal gazlar salınan bir ortamla, talaş tozu olan bir ortamda kullanılan toz toplama filtreleri farklılık gösterir. Sürekli olarak toz ve talaş çekilerek çalıştıklarından makine aktif durumda iken ortamda maske kullanılmalıdır.

Makinelerin herhangi bir sorun çıkarması durumunda işleriniz aksar ve istenmeyen sonuçlara yol açar bu yüzden sistemin periyodik şekilde kontrol edilmesi bakım ve temizliğinin yapılmasına dikkat edilmelidir. Makinenin alt ve üst toz toplayıcı çuvalları olmadan asla çalıştırılmamalıdır. Makinenin tüm parçaları genel bakımlarında kontrol edilmeli, eksik parça ile kesinlikle çalıştırılmamalıdır.

Bu sistemler sayesinde teneffüs edilen havanın kalitesi yükseltilmektedir. Bu işlem hava içerisinde ortama ba­ğlı olarak oluşan zerreciklerin ortamdan ayrı tartılması ile sağlanmaktadır.Havada bulunan zerrecikler toz toplama ünitesinin sağladığı emilim gücü sayesinde toz tutucu filtrelere aktarılır

Genellikle talaşlı imalat, ahşap ürünleri, otomotiv, kimya, metal vb. sektörlerde üretim sahasında oluşan toz, talaş, pigment vb. partiküllerin uzaklaştırılması ve ortam havasından filtrelenerek daha temiz ve sa­ğlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için tasarlanan sistemlerdir.

14 thoughts on “Toz Toplama Üniteleri ve Sistemleri”

  1. sanırım düzenli bakım yaptırılması da sistemin kurulmasından sonra önemli bir faktör. sistemi kuran firma ile düzenli bakım sözleşmesi yapmalı.

  2. Tozlu ortamlar için gerekli bir sistem. Toz toplama insan sağlığı için önemli.Güzel bir yazı. Kolay gelsin.

  3. çok yararlı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. bizde kullanmaya başladık yararı olur inşallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir