Havalandırma Davlumbaz Filtreleri

Davlumbaz Egzoz Filtre Sistemleri

Mutfak davlumbazının, egzoz havasında bulunan parçacıklar ağırlıklı olarak yağ, kurum ve istir. Bu parçacıklar kanal yüzeyinde birikme özelliğine sahip oldukları için tehlikelidir. Bu nedenle bu parçacıkların öncelikli olarak davlumbazda tutulması gerekir. Dolayısıyla egzoz edilen havanın filtre edilmesi bu açıdan çok önemlidir. Egzoz hava kalitesini sağlamak amacı ile havadaki parçacıkları temizleyen elemanlara filtre denir. Filtreler, kullanım yeri, kullanım amacı ve kullanım şekline göre çeşitli isimler alırlar. Filtrelerin kullanım yeri ve amacına göre farklı parçacık tutma kabiliyetleri(verimleri) vardır. Örneğin, davlumbazlarda kullanılan yağ filtreleri çoğunlukla %60-65 civarında verim değerine sahiptir. Bu değerin üzerinde filtrasyon gerektiğinde farklı tip ve verimdeki filtreleri birlikte kullanmak gerekir. Filtrelerin bazı türleri egzoz kanalına alev oluşumunu önleyecek türdedir. Filtre davlumbaz arası kanalda gerektiğinde temizlik yapılabilecek kapaklar veya benzeri donanım bulunmalıdır.

Davlumbazlarda ve mutfak havalandırma işleminde kullanılan egzoz filtreleri;

Ağ Filtreler (Mesh Filters):

Davlumbazlarda kullanılan en basit filtrelerdir. Filtrasyon verimi ortadır (10µm lik parçacıklar için yakalama verimi yaklaşık %50). Kullanım amacı egzoz kanalına herhangi bir iri parçanın kaçmasını önlemektir. Kısmen nem ve yağ tutma özellikleri vardır. Genellikle 3-5 mm aralıklı tel kafesten üretilir. Malzeme olarak paslanmaz çelik veya alüminyum olabilir. Nem tutma kabiliyetini artırmak için 1-2 kat olarak kullanılırlar. Basınç düşümleri başlangıçta azdır ancak kullanıldıkça artar ve tamamen tıkanabilir. Değişken basınç kaybı oluşması davlumbaz emiş hızını da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle sık sık temizlenmelidir. Kirli filtre ile çalışılmasının bir diğer riski de pişirme sırasında alev ile temas ettiğinde yangına neden olabilir.

 

 

Şaşırtmalı Filtreler (Baffle Filters)

Baffle filtreler davlumbazlarda en çok kullanılan filtre türlerinden biridir. Verimleri ağ filtrelere göre daha düşüktür(10µm lik parçacıklar için yakalama verimi yaklaşık %30). Hafif yağ parçacıklarının oluştuğu uygulamalar için tasarlanmıştır. Bu filtrelerde egzoz havası alüminyum ya da paslanmaz çelik perdelerden geçer. Egzoz havası ile birlikte yağ parçacığı momentumundan dolayı dönerek plakaya çarpar.

Üreticilerin kendilerine özel kanatlı filtre yapıları vardır. Yapılarına göre kanatlı filtrelerin basınç düşümleri ve parçacık tutma kabiliyetleri farklılıklar gösterir. Malzeme olarak genellikle paslanmaz çelik veya alüminyum olabilir. Ekonomik bir filtre türüdür. Aleve karşı önleyici özelliğe sahiptirler. Kirlilik basınç düşümlerini çok fazla değiştirmez.

 

Siklon Filtreler (Cyclone Filters):

Yağ ve buharın çok yoğun olduğu mutfaklarda kullanılır. Alev savar özelliklidir. Alevin davlumbazın yağ biriken kısımlarına ulaşmasını engeller. Tıkanmayan tasarıma sahiptir. Sistemde sabit ve düşük basınç kaybı oluştururlar. Temizlemesi kolaydır. Tamamen paslanmaz malzemeden üretilmiştir. Partikül tutma kabiliyetleri çok yüksektir (10µm lik parçacıklar için yakalama verimi yaklaşık %95).,

 

 

 

Mutfak Havalandırma İçin Kullanılan Filtrelerin Verimleri

Filtrelerin Verim Karşılaştırması

Dış Hava Kalitesini İyileştiren Filtreler
Mutfak havalandırma işleminde dış hava kalitesinin önemli olduğu durumlar;
– Taze hava alım noktalarının egzoz havasına yakın olduğu,
– Egzoz noktasının yerleşim ve yaşam merkezlerine yakın olduğu,
– Bölgedeki hakim rüzgarların egzoz havasını yerleşim ve yaşam noktalarına sürükleme olasılığının olduğu,
– Egzoz havasının çevreyi kirletici etkisinin olduğu,
– Egzoz havasının dışarıya atılma imkanının olmadığı gibi durumlarda önemlidir ve bu tür durumlarda dış hava, parçacık, yağ, koku, nem, ısı bakımından şartlandırılıp (temizlenip) kontrollü bir şekilde egzoz edilir. Bu tip uygulamalarda kullanılan filtre tipleri aşağıdaki gibidir.

Elektrostatik Filtreler
Dış hava kalitesinin önemli olduğu durumlarda kullanılan bir filtre türüdür. Genellikle egzoz aspiratörü öncesinde kullanılması tavsiye edilir. Elektrik enerjisi ile çalışır. Egzoz havasını %99’a varan oranlarda temizleyebilirler. Neme karşı hassastırlar. Bakım gereksinimleri vardır.

Ultraviyole Filtreler
Son yıllarda gelişen bir sistemdir. Kanalların temizliğinin önemli olduğu durumlarda tercih edilir. Alev tutma özelliği olmadığından önlerinde bir baffle ya da siklon filtre ile kullanılır. Yağ parçacıklarını %99 oranında temizleme özelliğine sahiptirler. Elektrik enerjisi ile çalışırlar. Bakım gereksinimleri çok azdır.

Otomatik Yıkamalı Filtreler
Yoğun kullanımlı mutfaklarda filtrelerin yerinden sökülmeden yıkanması için geliştirilmiştir. Bu filtreler genellikle baffle ya da siklon tip filtrelerdir. Otomatik yıkamalı filtreler otomasyon sistemi üzerinden istenilen saatte ve istenilen şekilde yıkanmasına olanak verir.
Yıkamalı filtrelerin yıkanması filtreler üzerine deterjan ve durulama suyu püskürtülmesi ile yapılır. Bu nedenle yıkamalı tip filtrelerin kullanıldığı davlumbazlarda drenaj borusu daha kalındır ve mutfakta pis su giderine bağlanır.

Aktif Karbon Filtreler
Dış hava kalitesinin ve kokunun önemli olduğu uygulamalarda kullanılırlar. Aktif karbon filtrenin özelliği kokuyu yutarak gidermesidir. Yapıları ve koku giderme şekli nedeni ile bir süre sonra doyuma ulaşırlar ve kokuyu tutamazlar. Koku tutma süresi kokunun yapısı ve aktif karbon filtrenin yapısı ile alakalıdır. Temizlenip tekrar kullanılma imkanı yoktur. Doyuma ulaştıkları zaman yenisi ile değiştirilirler. Aktif karbon filtrelerin farklı yapılarına göre koku tutma oranları ve koku giderme süreleri farklılık gösterirler. Aktif karbon filtreler nemden ve yağdan etkilenirler ve özelliklerini kaybederler. Bundan dolayı ön filtreleme sistemlerine ihtiyaç vardır. Ön filtreleme ne kadar iyi yapılır ise filtrenin değişim süresi o kadar uzar.

"Havalandırma Davlumbaz Filtreleri" için 6 Yorum

 1. Avatar
  yeni akım
  25 Kasım 2017, 2:02 pm

  yeni akim olarak sizin siteye desteklerimiz her zaman devam edecektir. .çünkü havalandırma filtreleme sistemlerni her zaman desteklemekteyiz

  Yanıtla
 2. Avatar
  fatih
  27 Kasım 2017, 6:06 pm

  davlumbaz filtresinin gerekliliğine vurgu yaptığınız için teşekürler.

  Yanıtla
 3. Avatar
  Abdullah Uçar
  28 Kasım 2017, 11:49 am

  Havalandırma ve filtre gibi konular hakkında bilgimiz yoktu. Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.Kolay gelsin başarılar.

  Yanıtla
 4. Avatar
  Ballı Soprano
  29 Kasım 2017, 1:30 pm

  Mutfak havalandırmaları için kullanılan filtrelerin verimleri çok önemli. Siz de bu konuya güzel değinmişsiniz.

  Yanıtla
 5. Avatar
  Utku Garip
  2 Aralık 2017, 3:18 pm

  Bu bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 6. Avatar
  ANTALYA NAKLİYAT
  5 Haziran 2018, 8:40 pm

  havalandırma ve davlumbaz hakkında bu kadar derin bilgiye sahip değildik aydınlatma için teşekkürler

  Yanıtla