Havalandırma Sistemi Davlumbazın Bölümleri

Davlumbazların mutfak havalandırma işlemini yapabilmesi için birtakım elemanlara sahip olması gerekir. Egzos havalandırma sisteminde mutlaka bulunması gereken ana elemanlar klasik davlumbaz için;

Davlumbazlar fonksiyonlarını yerine getirebilmek için aşağıdaki bölümlerden oluşurlar;

– Davlumbaz Egzos Filtre Sistemleri
– Yoğuşma Tavaları
– Aydınlatma Elemanları
– Kanal ve Bağlantı Elemanları

Davlumbaz Egzos Filtre Sistemleri

Ağ Filtre
Şaşırtmalı Filtre
Cyclon (Siklon) Filtre

 

 

 

 

 

 

Mutfak davlumbazının, egzoz havasında bulunan parçacıklar ağırlıklı olarak yağ, kurum ve istir. Bu parçacıklar kanal yüzeyinde birikme özelliğine sahip oldukları için tehlikelidir. Bu nedenle bu parçacıkların öncelikli olarak davlumbazda tutulması gerekir. Dolayısıyla egzoz edilen havanın filtre edilmesi bu açıdan çok önemlidir. Egzoz hava kalitesini sağlamak amacı ile havadaki parçacıkları temizleyen elemanlara filtre denir. Filtreler, kullanım yeri, kullanım amacı ve kullanım şekline göre çeşitli isimler alırlar. Filtrelerin kullanım yeri ve amacına göre farklı parçacık tutma kabiliyetleri(verimleri) vardır. Örneğin, davlumbazlarda kullanılan yağ filtreleri çoğunlukla %60-65 civarında verim değerine sahiptir. Bu değerin üzerinde filtrasyon gerektiğinde farklı tip ve verimdeki filtreleri birlikte kullanmak gerekir. Filtrelerin bazı türleri egzoz kanalına alev oluşumunu önleyecek türdedir. Filtre davlumbaz arası kanalda gerektiğinde temizlik yapılabilecek kapaklar veya benzeri donanım bulunmalıdır.

Yoğuşma Tavaları

Davlumbazlar kullanım alanları gereği iç ve dış taraflarında farklı sıcaklıklara, iç tarafta da yüksek nem oranlarına sahiptirler. Bu durumda yoğuşma kaçınılmaz hale gelmektedir. Yoğuşmaların en yoğun olduğu bölgeler filtre ve çevresidir. Bundan dolayı filtre bünyesinde yoğuşan sıvıyı toplamak için filtre altında yoğuşma tavası bulunmalıdır. Filtrede yoğuşan yağ tanecikleri yoğuşma tavasında toplanır, su tanecikleri ise sıcaklık etkisi ile tekrar hızla buharlaşır. Filtre altı yoğuşma tavalarında periyodik olarak yağ boşaltmak için yağ kabı veya yağ vanası bulunmalıdır. Davlumbazların ön ve yan duvarlarının iç taraflarında da yoğuşmalar olur. Bu yoğuşmaları toplamak için ön kapak ve yan kapakların eteklerinde yoğuşma tavaları bulunmalıdır. Bu yoğuşma tavalarındaki yoğuşma miktarları çok az olması nedeni ile bu tavalarda yoğuşma drenajları bulunmaz. Ancak bu yoğuşma tavalarının yapıları genel temizlik esnasında rahatça temizlenebilecek yapıda olmalıdır.

Aydınlatma Elemanları

Davlumbazlar pişirme gruplarının üzerinde düşük yükseklikli tavan etkisi yaparlar. Bazı hallerde bu tavanların 30 m² daha büyük olduğu düşünülürse pişirme gruplarının çoğu kez mutfak aydınlatmasından yararlanması mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı davlumbazların içinde aydınlatma düzenleri olmalıdır. Davlumbazların kullanım alanı gereği davlumbazlarda kullanılacak aydınlatma düzeneklerinin bazı özellikleri taşıması gerekir;

– Pişirici yüzeylerdeki aydınlatma şiddeti 500 lüks civarında olmalıdır.
– Aydınlatma camları yıkanabilir olmalı
– Aydınlatma camı ısıya dayanıklı olmalı
– Aydınlatma camı güvenlikli olmalıdır. (Temperli veya telli olmalıdır)
– Aydınlatma donanımı en az IP45 koruma sınıfında olmalıdır.
– Bakım ve temizliği kolay olmalıdır.
– Aydınlatma donanımı yüksek sıcaklığa (yaklaşık 250°C) dayanıklı olmalıdır.
– Korozyona dayanıklı olmalıdır.

Kanal ve Bağlantı Elemanları

Egzoz Havası Kanalları
Egzoz havası kanalları mutfak havalandırma sisteminde davlumbaz ile aspiratör arasındaki bağlantıyı sağlarlar. Egzoz kanalları herhangi bir ortama açılmayıp sadece dış ortama açılmalıdır. Bu kanallar 1,2 mm paslanmaz çelik veya 1,6 mm galvaniz çelik malzemeden yapılması tavsiye edilir. Egzoz kanal bağlantıları kaynaklı muflu veya flanşlı olması halinde klipslerin bağlantıları ve köşe bağlantıları iyi yapılmalıdır. Flanş veya muflu bağlantılı kanalların bağlantı yerlerinde teflon veya slikon bazlı ateşe belirli süre dayanıklı contalar ile sızdırmazlık sağlanmalıdır. Egzoz kanallarının içine alev geçmemelidir. Egzoz bağlantılarında kesinlikle esnek kanal ve yangın damperleri kullanılmamalıdır. Egzoz kanallarının iklimlendirilmiş mekanlardan geçmesi veya yoğuşma vb. nedenlerle izole edilmesi gerekebilir. Bu durumda yalıtım kesinlikle dıştan yapılmalıdır. Egzoz kanallarının atmosfere açıldığı noktalarda kuş teli olmalıdır. Egzoz kanallarında davlumbazdan çıkış hızları 5-7 m/s, toplama kanallarında 6-8 m/s, ana kanallarda 9-10 m/s olması tavsiye edilir. Egzoz kanallarında hava ayar damperleri kullanılması durumunda yağ toplama hazneleri kullanılmalı ve bu haznelerinde boşaltma düzenekleri olmalıdır. Egzoz kanallarında kanal kontrol ve temizleme kapakları bulunmalıdır.

Yüksek Performanslı Davlumbazlar İçin İyileştirme Havası Kanalları
İyileştirme havası kanalları mutfak havalandırma sisteminde davlumbaz ile dış hava vantilatörü arasındaki bağlantıyı sağlar. İyileştirme kanalları dış havayı direkt atmosferden almalıdır. Zorunlu hallerde hijyenik bir egzoz havası kullanılabilir. (Örneğin; Bir çay veya kahve makinesinin davlumbaz çıkışı yüksek performanslı bir davlumbazda iyileştirme havası olarak kullanılabilir veya hijyenik şartları iyi bir zondan iyileştirme havası alınabilir)

İyileştirme havası kanalları havalandırma kanalı kurallarına uygun kalınlıkta malzemeden yapılmalıdır. Genellikle galvaniz çelik veya estetik nedenlerle paslanmaz çelikten yapılır. İyileştirme kanalı bağlantıları muflu veya flanşlı olabilir. Flanşlı olması halinde klipslerin bağlantıları ve köşe bağlantıları iyi yapılmalıdır. İyileştirme havası bağlantılarında zorunlu durumlarda esnek kanal kullanılabilir. Zorunlu durumlarda kullanılan esnek kanal mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Esnek bağlantı yapılması durumunda bu bağlantı davlumbazlardan uzakta yapılması tavsiye edilir.

İyileştirme havası kanallarının girişlerinde mutlaka iki kademeli filtrelemeden geçirilmelidir. Atmosfere açıldığı noktalarda kuş teli olmalıdır. Davlumbaza giriş hava hızları 3-5 m/s’yi geçmemelidir. Dağıtıcı kanallarında hızlar 5-7 m/s ana kanallarda 6-9 m/s olması tavsiye edilir. İyileştirme kanallarında hava ayar damperi kullanılması tavsiye edilir. İyileştirme kanalları çok sıcak bölgelerden geçmemelidir. Bu kanalların nemli bölgelerden veya iklimlendirilmiş edilmiş mahallerden geçiyor ise dıştan izolasyon yapılması tavsiye edilir. İyileştirme kanallarının kanal kontrol ve temizleme kapakları bulunması faydalıdır.

Egzoz Fanları ve Motorları

Davlumbazlarda egzozun cebri olması durumunda egzoz fanları kullanılmalıdır. Egzoz fanları yapıları bakımından kanal tipi egzoz fanları ve hücre tipi egzoz fanları olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki tipte de egzoz fan ve motorlarında ortak bazı özellikler bulunmalıdır;

– Fan motorları egzoz havası ile soğutulmamalıdır. Egzoz hava akışı içinde olmamalıdır.
– Tercihen karışık akışlı veya radyal fanlı olmalıdır.
– Radyal fanlı kullanılması durumunda geriye eğik kanatlı veya düz kanatlı tipte olmalıdırlar.
– Radyal fanlı aspiratör kullanılması durumunda salyangozunda drenaj deliği bulunmalıdır.

Kanal Tipi Egzoz Fanları: Genellikle egzoz atış ağızlarına yerleştirilirler ve üstten atışlıdırlar. Atış ağzından giren yağmur sularının fana ve egzoz kanalına dolmaması için yağmur drenaj düzenekleri bulunur. Yapıları fanın kirlendiği zaman temizlenmesine uygun olmalıdır. Egzoz kanalı girişi, kuş ve benzeri istenmeyen şeylerin girişini önleyici yapıda olmalıdır.

Hücre Tipi Egzoz Fanları: Genellikle yüksek basınç düşümlü egzoz kanallarında kullanılırlar. Emişleri ve üflemeleri kanallı olabilir. Egzoz kanallarının yaşam mahallerinden geçmemesine dikkat etmekte fayda vardır. Hücrelerin yapısı fan temizliğine uygun olmalıdır. Fan hücresinde fan girişinde genellikle bir ağ filtre bulunur. Fan hücresinin yapısı hücre içinde oluşacak yoğuşmaları toplayacak ve boşaltacak drenaj düzenekleri bulunmalıdır. Fan hücresinin atışı bir baca veya jet-kep sistemi ile binadan uzağa atılması dış hava kalitesi açısından önemlidir.

"Havalandırma Sistemi Davlumbazın Bölümleri" için 4 Yorum

 1. Mehmet Ali
  24 Kasım 2017, 6:52 pm

  Mutfak havalandırması gerçekten önemli bir konu. İmkanı olan herkesin evinde olması gerekir.Faydalı bilgilendirmesinden dolayı Hilal Havalandırmaya teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

 2. yeni akım
  25 Kasım 2017, 1:32 pm

  hilal havalandırma ya teşekkürlerimi sunuyorum. verdiği bilgilerden dolayı ve kurumsallıktan hiç ödün vermemiş bir sistemi var.

 3. fatih
  27 Kasım 2017, 5:59 pm

  dawlumbaz alırken belkide ilk bakacağım site sizin öneriniz olacak.

 4. Ballı Soprano
  28 Kasım 2017, 9:55 am

  Yazı o kadar detaylı olmuş ki, hiçbir açık nokta, hiçbir soru işareti kalmıyor insanın aklında.