Mutfak Havalandırma Ekipmanları

Hilal Mutfak Havalandırma Sistemleri

Mutfak Havalandırma işlemi için mutfaklarda termal akışın havalandırma için yeterli olmadığı durumlarda zorlandırılmış havalandırma sistemi kullanılır. Zorlandırılmış havalandırma sisteminde operasyon bölgelerinde egzoz yapılarak mutfak havalandırma yapılır. Yapılan egzoz havası miktarına yakın bir miktarda ortama kontrollü hava beslemesi yapılmalıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere zorlandırılmış mutfak havalandırma sisteminde en az iki elemana ihtiyaç vardır. Mutfak havalandırma sistemleri aşağıdaki elemanlardan oluşur;

Egzoz Sistemleri
– Davlumbaz
– Kanal ve Baca
– Aspiratör

Taze Hava Sistemleri
– Hava Filtresi
– Vantilatör
– Kanal ve terminal üniteleri

Mutfak egzoz havasında kirleticiler ve kokular olması nedeni ile bunların istemsiz yayılımlarının önlenmesi çok önemlidir. Bu istemsiz yayılımın önüne geçebilmek için mutfaklardan gerek egzoz toplanmasını gerek taze hava dağıtımını çok dikkatli ve hassas yapmak ve egzoz noktaları ile mutfağın negatif basınçta tutulması gerekir.

Endüstriyel Mutfak Davlumbazı

Mutfak cihazlarının üzerine yerleştirilen davlumbazlar duman ve buharı hızlı biçimde çekmek için kullanılırlar. Yeterli genişlikte bir toplanma alanı (davlumbaz yüksekliği en az 0.4 m) sağlanmalıdır. Toplama bölgesinin hacmi yeterli büyüklükte ve her durumda saniyede çekilen hava hacmini karşılayacak genişlikte olacaktır. Mutfak çekme davlumbazlarının tasarımı ve yapısı, mutfak cihazının çevresinde en az 0,2 m’lik bir taşma miktarına sahip olmalıdır.

Davlumbaz seçimi mutfak havalandırma ve iklimlendirme sisteminin en önemli aşamalarından biridir. Doğru seçilmiş bir davlumbaz, mutfak havalandırma ve iklimlendirmesindeki koku, gürültü ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunu çözerken mutfak havalandırma ve iklimlendirme sisteminin ilk yatırımında ve işletmesinde önemli tasarruflar sağlar. Doğru seçilmiş davlumbaz yangın risklerini en aza indirir, yangın kontrol ve söndürme sisteminin uygun yapılmasına olanak sağlayıp can ve mal güvenliğini sağlar.

Mutfak davlumbazları sağlık açısından korozyona uğramayan, kolay temizlenebilen bir malzemeden üretilmesi gerekmektir. Bu nedenle çoğunlukla paslanmaz çelik malzemeden üretilirler. Genellikle AISI 304 kalite paslanmaz çelik malzemeden üretildiği gibi fazla alevli çalışmaların yapıldığı mutfaklarda AISI 316 kalite paslanmaz malzeme kullanılması tavsiye edilir. Galvaniz sac davlumbazların genellikle gıda sektörü dışında kullanılması uygundur.

Davlumbazın Elemanları
Davlumbazların mutfak havalandırma işlemini yapabilmesi için birtakım elemanlara sahip olması gerekir. Egzoz havalandırma sisteminde mutlaka bulunması gereken ana elemanlar klasik davlumbaz için;

Klasik Davlumbazda Bulunan Ana Elemanlar

Yüksek Performanslı Davlumbazlarda Bulunan Ana Elemanlar

Davlumbazlar fonksiyonlarını yerine getirebilmek için aşağıdaki bölümlerden oluşurlar;

– Davlumbaz Egzoz Filtre Sistemleri
– Yoğuşma Tavaları
– Aydınlatma Elemanları
– Kanal ve Bağlantı Elemanları

"Mutfak Havalandırma Ekipmanları" için 7 Yorum

 1. Oğuzhan
  24 Kasım 2017, 8:53 pm

  Güzel bir yazı.Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. yeni akım
  25 Kasım 2017, 1:41 pm

  hilal havalandırma sistemlerine teşekkür ederim. her türlü destek var.

 3. fatih
  27 Kasım 2017, 5:50 pm

  mutfak havalnadırması olması gereken bir durum çünkü olmasa mutfak çok pis olur. hilal havalnadırmaya teşekkürler.

 4. Ballı Soprano
  29 Kasım 2017, 10:23 am

  Klasik ve yüksek performanslı davlumbazlar ile ilgili daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

 5. İmplant Tedavisi
  17 Aralık 2017, 7:25 pm

  Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 6. Orakci Blog
  18 Aralık 2017, 6:23 pm

  Fiyatlar nasıl peki hocam malum bu pahalılıkta herşeyden önce fiyata bakıyor insan.

 7. Abdullah Yeniçeri
  19 Aralık 2017, 9:26 am

  Arkadaşın dediği gibi fiyatlar hakkında bilgilendirirmisiniz? Biraz bekledim yorum yaparsınız diye 🙂