Mutfaklarda Havalandırma Elemanları

Mutfak Havalandırma Ekipmanı: Davlumbaz

Mutfak havalandırması genel havalandırma uygulamalarından farklı olarak özel kurallara tabidir. Ortamda oluşan sıcak ve yağ içeri yüksek egzoz havası ile ihtiyaç duyulan yüksek miktardaki ve düşük hızdaki taze hava bu tür projelerin itina ile ele alınmasını gerektirmektedir. Öte yandan malzeme ve ekipman seçimi ortamın konforu ve hijyeni açsından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu yüzden mutfak havalandırma uygulamaları projelendirilirken aşağıda belirtilen noktalara ve cihaz seçimlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu yazımızda bu tür projelerde kullanılan belli başlı havalandırma elemanlarını tanıyıp seçimleri üzerinde duracağız.

Davlumbaz

Davlumbazı, pişirmenin olduğu bölgede oluşan egzoz havasını ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan havalandırma ekipmanı olarak tanımlayabiliriz. Birçok farklı türü olmasıyla birlikte temelde aynı işlevi yapmak amacıyla kullanırlar.

Davlumbazların sınıflandırılması şu şekilde yapılmaktadır:

Kullanım yerlerine göre, konumlarına göre ve yakalama verimlerine göre. Bunlardan farklı olarak filtreli, filtresiz, yoğuşmalı, yıkamalı vb. gibi farklı sınıflandırmalar da yapılmakla birlikte, yaygın olarak kullanılan sınıflandırma yukarıda bahsedildiği gibidir.

Kullanım yerlerine göre davlumbazları ikiye ayırabiliriz:
Sıcak işlem ve soğuk işlem davlumbazları. Sıcak işlem davlumbazları mutfaklarda pişirmenin ve yemek servisinin yapıldığı yerlerde kullanılır. Bu davlumbaz altında ocak, fırın, fritöz gibi pişirme ekipmanları yer alır. Soğuk işlem davlumbazları ise bulaşıkhane ve çamaşırhane gibi sadece buhar çıkışının olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Amaçları ortamda oluşan nemli havayı uzaklaştırmaktır.

27 thoughts on “Mutfaklarda Havalandırma Elemanları”

 1. Mutfakta davlumbazlar olmazsa olmazlardandır. Yalnız çok aşırı kirlenebiliyor. Buhar ve dumanlar zor çıkan kirler bırakabiliyor.

 2. Bir mutfağın havalandırması, en az mutfaktan çıkan yemeklerin lezzeti kadar önemli. Lezzet ustalıktaysa, elbette havalandırma konusunda da kalite, ustalıktadır.

 3. Gayet güzel bilgililer verilmiş. Davlumbaz alacak bir kişi neyi nasıl almalı güzelce anlatmış.

 4. İzmir Havalandırma Firmaları arasında tavsiye edilebilecek en iyi firmalardan birisi Hilal Havalandırmadır. Teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 5. mutfaklardaki davlumbazlar boru sisteminin doğru döşenmediğin de çekim gücü malesef düşüyor.
  yetkili ve işini bilen yerlerde bu işi yaptırmak daha randıman lı oluyor buna bireyler olarak dikkat etmeliyiz

 6. Evlerde mutfakların olmazsa olmazı davlumbazlar gerçekten bayanların yardımcılarıdırlar. Yemek pişerken oluşan kötü hava ve kokuları temizlemesi çok çok önemli, bu arada mutfak davlumbazları da her cihaz gibi bakıma muhtaçtır, rutin bakımlarını yaptırmak ömürlerini uzatacak daha verimli kullanmaya neden olacaktır. Mutfaklarda davlumbazsız hayat düşünülemez.

 7. Gönül rahatlığı ile mutfaklarda kullanabileceğiniz en iyi ürünler arasında yer almaktadır. Hilal havalandırma ile sizlerde davlumbaz satın alabilirsiniz.

 8. gerçekten değerli paylaşımlarınız için teşekür ederiz hem bilgilendirme açısından hemde bbu kadar güzel anlatımınızdan dolayı. mutfak havalandırma veya davlumbaz gibi bir çok yazınızı okudum.

 9. Evlerde mutfakların olmazsa olmazı davlumbazlar gerçekten bayanların yardımcılarıdırlar. Yemek pişerken oluşan kötü hava ve kokuları temizlemesi çok çok önemli, bu arada mutfak davlumbazları da her cihaz gibi bakıma muhtaçtır, rutin bakımlarını yaptırmak ömürlerini uzatacak daha verimli kullanmaya neden olacaktır. Mutfaklarda davlumbazsız hayat düşünülemez.

 10. gerçekten değerli paylaşımlarınız için teşekür ederiz hem bilgilendirme açısından hemde bbu kadar güzel anlatımınızdan dolayı. mutfak havalandırma veya davlumbaz gibi bir çok yazınızı okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir